Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Jaworznie
W naszej szkole
RZECZNIK PRAW UCZNIA W SZKOLE
PATRYCJA CELAREK- PEDAGOG SPECJALNY
Jeśli uważasz, że Twoje prawa są naruszane/łamane przez nauczycieli lub dorosłych , napisz do mnie wrzucając list do skrzynki(obok automatu z napojami i słodyczami) z opisem całej sytuacji. Koniecznie podpisz się w liście; nie bój się stracić anonimowość. Twój problem będzie rozpatrzony i na pewno znajdziemy jakieś dobre rozwiązanie.
Słowniczek pojęć
statut szkoły - dokument określający najważniejsze dla danej szkoły cechy: nazwę, osobę prowadzącą, organy, uprawnienia organów,
ustawa - powszechnie obowiązujący akt prawny, uchwalany przez parlament przy udziale rządu i prezydenta.
rozporządzenie - akt prawny wydawany przez rząd precyzujący jak należy wykonywać ustawę
wewnątrzszkolny system oceniania - przepis w każdej szkole inny, określa sposób oceniania wszystkich uczniów danej szkoły.
obowiązek szkolny - obowiązek ustawowy, nakładany na dyrektora szkoły obwodowej (rejonowej), rodzica i ucznia. Dyrektor ma obowiązek każdorazowo przyjąć ucznia zamieszkałego w obwodzie szkoły, rodzic ma obowiązek zgłosić swoje dziecko do szkoły, zapewnić możliwość regularnego uczęszczania i nauki w domu, a uczeń ma obowiązek regularnie uczęszczać do szkoły. Przez niespełnienie obowiązku, szkolnego należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Oznacza to, że suma usprawiedliwić nieobecność lub przyjść na minimum połowę lekcji obowiązkowych.
ocena: semestralna, roczna, końcowa, cząstkowa, opisowa, - różne rodzaje ocen, odpowiednio na koniec semestru, roku szkolnego, danego etapu edukacji w danym przedmiocie, a cząstkowa ocena to stawiana w ciągu roku szkolnego, opisowa stosowana jest obligatoryjnie w klasach 1-3 szkoły podstawowej na koniec semestru i roku.
egzamin: klasyfikacyjny, gimnazjalny, maturalny, kwalifikacyjny, eksternistyczny, zawodowy, - różne rodzaje egzaminów, stosowanych na koniec danego etapu edukacji, lub dla sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia w trakcie nauki.
rok szkolny - zawsze zaczyna się 1 września i kończy 31 sierpnia. Czym innym jest okres prowadzenia zajęć dydaktyczno wychowawczych.
szkoła: podstawowa, gimnazjum, liceum, technikum, zawodowa, przedszkole, inna forma wychowania przedszkolnego, punkt przedszkolny, zespół wychowania przedszkolnego, bursa, internat, zespół szkół, - są to różne rodzaje placówek, szkół i instytucji.
poradnia pedagogiczna - udziela uczniom, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wydają opinie, orzeczenia.
szkoła/poradnia publiczna, niepubliczna, wszystkie szkoły prowadzone przez państwo i samorządy lokalne są publiczne, a osoby fizyczne (ludzie) i prawne (stowarzyszenia, spółki, związki wyznaniowe, zakony, fundacje,...) mogą prowadzić zarówno publiczne, jak i niepubliczne szkoły/poradnie/placówki.
szkoła (poradnia, placówka) społeczna, prywatna, kościelna, gminna, resortowa, - to są sformułowania potoczne, odnoszące się do rodzaju osoby prowadzącej daną szkołę. np szkoła społeczna zazwyczaj będzie prowadzona przez stowarzyszenie lub fundacje.
edukacja domowa - forma edukacji bardzo powszechna w krajach anglosaskich (USA, Wielka Brytania, Australia, Kanada i byłe kolonie brytyjskie), w Polsce również można spełniać obowiązek szkolny nie chodząc w ogóle do szkoły i robi to coraz więcej osób.
nauczanie indywidualne - nauczanie oddzielnie jednego ucznia.
indywidualny tok nauczania, indywidualny program nauczania, - indywidualnie dobrany tok (czas) lub program (zakres materiału).
eksperyment, innowacja - szczególny sposób edukacji, zakres materiał, sposób przekazywania wiedzy, lub wychowania prowadzony w całej szkole lub oddziale (klasie).
uczeń, słuchacz - uczniem jest każdy kto został wpisany na listę uczniów i nie został z niej wykreślony, słuchaczami są uczniowie w szczególnych rodzajach szkół i placówek, np. w szkołach wieczorowych dla dorosłych.
prawny opiekun dziecka, dziecko - opiekunami prawnymi są rodzice, a w szczególnych sytuacjach inne osoby wyznaczone przez sąd, np. dziadkowie, dyrektor dom dziecka.
gmina, powiat, województwo, rada ministrów, kuratorium, ministerstwo edukacji narodowej - organy władzy samorządowej lub centralnej. Gminy i powiaty prowadzą szkoły (czasem dzielnice w dużych miastach), rada ministrów to inaczej rząd, który składa się z ministerstw i kancelarii prezesa rady ministrów, czyli premiera. A kuratoria, to organy administracji publicznej podlegające wojewodom.